Hvidvaskafgørelse

Luni Revisions Anpartsselskab

Vurdering om overholdelse af hvidvaskloven vedrørende Luni Revisions Anpartsselskab.

  • 10. februar 2025
  • Luni Revisions Anpartsselskab
  • Skatterådgivere, bogholdere og lign.

Resumé 

På baggrund af et afholdt tilsynsbesøg traf Erhvervsstyrelsen den 10. februar 2025 afgørelse om overholdelse af hvidvaskloven vedrørende LUNI REVISIONS ANPARTSSELSKAB, CVR-nr. 28970641.

Erhvervsstyrelsen konstaterede, at virksomheden ikke havde udarbejdet en tilstrækkelig risikovurdering eller tilstrækkelige skriftlige politikker, forretningsgange og kontroller, hvorfor virksomheden blev påbudt at opdatere materialet, således at det lever op til kravene i hvidvaskloven.

Erhvervsstyrelsen konstaterede endvidere, at virksomheden ikke havde sikret forretningsgange til at afgøre, om en kunde er en politisk eksponeret person (PEP), nærtstående eller nær samarbejdspartner til en politisk eksponeret person, hvorfor virksomheden blev påbudt at udarbejde forretningsgange herfor.

Virksomheden modtog et påbud for i tre tilfælde ikke at have indhentet identitetsoplysninger på den eller de reelle ejere og gennemført rimelige foranstaltninger for at kontrollere den eller de reelle ejeres identitet. Ligeledes modtog virksomheden en påtale for i fem tilfælde ikke rettidigt at have kontrolleret den eller de reelle ejeres identitetsoplysninger.

Virksomheden modtog endvidere et påbud for i fem tilfælde ikke at have foretaget en tilstrækkelig risikovurdering af det enkelte kundeforhold, herunder vurdere forretningsforbindelsens formål, omfang, regelmæssighed og varighed samt inddrage hvidvasklovens bilag 2 og 3.

Virksomheden modtog også et påbud for i to tilfælde ikke at have foretaget en kontrol af, om kunderne er politisk eksponerede personer (PEP), nærtstående eller nær samarbejdspartner til en politisk eksponeret person. Virksomheden modtog herudover en påtale for i fem tilfælde ikke at have foretaget kontrollen rettidigt.

Virksomheden modtog en påtale for ikke rettidigt at have gennemført tilstrækkelige kundekendskabsprocedurer, idet Erhvervsstyrelsen i forbindelse med gennemgangen af kundesagerne kunne konstatere, at virksomheden i fem tilfælde ikke havde kontrolleret kundernes identitetsoplysninger på grundlag af dokumenter, data eller oplysninger indhentet fra en pålidelig og uafhængig kilde ved etablering af forretningsforbindelsen.

Virksomheden modtog endvidere en påtale for i fire tilfælde ikke rettidigt at have gennemført rimelige foranstaltninger for at klarlægge kundens ejer- og kontrolstruktur.

Virksomheden modtog herudover en påtale for i fire tilfælde ikke rettidigt at have vurderet, og hvor relevant, indhentet oplysninger om forretningsforbindelsens formål og tilsigtede beskaffenhed.