Revisorer og revisionsvirksomheder

Eco-Team Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab

Offentliggørelse af resultatet af kvalitetskontrol i 2022 af Eco-Team Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab CVR-nr. 27 96 66 75. Offentliggjort i medfør af § 35 b, stk. 1, 1. pkt. i revisorloven.

  • 23. juli 2024
  • Eco-Team Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab
  • Resultat af kvalitetskontrol (ikke-PIE)
  • Sagsnummer: 2022-9434

Revisionsvirksomheden er i 2022 udtaget til opfølgende kvalitetskontrol, jf. revisorlovens § 35
a, stk. 1, nr. 21, som følge af resultatet af den ordinære kvalitetskontrol i 2017.

Denne rapport indeholder resultatet af kvalitetskontrollen og er offentliggjort som følge af, at revisionsvirksomheden ikke har efterkommet Erhvervsstyrelsens henstilling om at følge op på de forbedringspunkter, som Erhvervsstyrelsen har identificeret i forbindelse med kvalitetskontrollen.

Identifikation af den kontrollerede virksomhed

På tidspunktet for kvalitetskontrollens opstart var der tilknyttet 1 kontorsted og 1 godkendt
revisor.

Revisionsvirksomheden afgiver ikke erklæringer med sikkerhed for kunder, der er omfattet af revisorlovens § 1 a, stk. 1, nr. 3 (virksomheder af interesse for offentligheden).

Kvalitetskontrollens formål og omfang

Kvalitetskontrollen er udført i overensstemmelse med revisorloven, bekendtgørelse om kvalitetskontrol af revisionsvirksomheder2 samt Erhvervsstyrelsens retningslinjer for kvalitetskontrol for 2022.

En opfølgende kvalitetskontrol har til formål at teste, om revisionsvirksomheden har fulgt op på de forbedringspunkter, som Erhvervsstyrelsen har identificeret ved den seneste kvalitetskontrol af revisionsvirksomheden. Kontrollen udføres med udgangspunkt i revisionsvirksomhedens handlingsplan, som er godkendt af Erhvervsstyrelsen.

Ved kvalitetskontrollen er det kontrolleret, om revisionsvirksomheden har implementeret de tiltag, der fremgår af revisionsvirksomhedens handlingsplan.

Identificerede forbedringspunkter ved den seneste kvalitetskontrol

Ved kvalitetskontrollen i 2017 blev nedenstående forbedringspunkter identificeret.

Forbedringspunkter vedrørende revisionsvirksomhedens interne organisation, herunder
kvalitetsstyringssystem:

  1. Det skal sikres, at kvalitetsstyringssystemet anvendes ved udførelse af samtlige erklæringsopgaver
  2. (Udgået)
  3. (Udgået).

Forbedringspunkter vedrørende erklæringsopgaver:

  1. Det skal sikres, at der ved udførelse af erklæringsopgaver foretages tilstrækkelig planlægning, herunder at planlægningen indeholder identifikation af væsentlige og risikofyldte poster samt regnskabsposter, der indeholder regnskabsmæssige skøn, ligesom der skal foretages planlægning af relevante handlinger til afdækning af væsentlige og risikofyldte områder
  2. Det skal sikres, at der ved udførelse af erklæringsopgaver foretages tilstrækkelige revisionshandlinger, og at dette dokumenteres
  3. Det skal sikres, at revisor dokumenterer sin stillingtagen vedrørende væsentlige områder i sine arbejdspapirer, herunder vedrørende revision af regnskabsposter, der indeholder væsentlige elementer af regnskabsmæssige skøn
  4. Det skal sikres, at der planlægges og udføres tilstrækkelige revisionshandlinger, når der er indikationer på problemer med going concern, og at dette dokumenteres, herunder at der tages dokumenteret stilling til, om der er tilstrækkelig oplysning herom i årsregnskabet
  5. Det skal sikres, at der foreligger den fornødne revisionsdokumentation, herunder dokumentation for, at der er opnået tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis forinden revisor påtegner et årsregnskab
  6. Det skal sikres, at der foretages kommunikation om betydelige resultater fra revisionen til den øverste ledelse, og at dette dokumenteres
  7. Det skal sikres, at der som led i udførelse af erklæringsopgaver foretages dokumenteret kontrol af, at erklæringsemnet overholder den regnskabsmæssige begrebsramme. Såfremt der er afvigelser, skal det sikres, at revisors arbejdspapirer indeholder begrundet stillingtagen til, hvorvidt dette skal have indflydelse for udformningen af den afgivne erklæring. I de tilfælde, hvor det vurderes, at eventuelle overtrædelser af den regnskabsmæssige begrebsramme skal have indflydelse for udformningen af den afgivne erklæring, skal det sikres, at der afgives fornødne modifikationer til konklusionen i erklæringen
  8. Det skal sikres, at revisionspåtegningen dateres. 

Revisionsvirksomhedens handlingsplan indeholder revisionsvirksomhedens iværksatte tiltagtil afhjælpning af de ovenstående forbedringspunkter.

Identificerede forbedringspunkter

Forbedringspunkter, der ikke er afhjulpet

Erhvervsstyrelsen har identificeret følgende forbedringspunkter, der ligeledes blev identificeret ved den seneste kvalitetskontrol af revisionsvirksomheden: 

  1. Det skal sikres, at kvalitetsstyringssystemet anvendes ved udførelse af samtlige erklæringsopgaver
  2. Sikring af, at der ved udførelse af erklæringsopgaver foretages tilstrækkelig planlægning, herunder at planlægningen indeholder identifikation af væsentlige og risikofyldte poster samt regnskabsposter, der indeholder regnskabsmæssige skøn, ligesom der skal foretages planlægning af relevante handlinger til afdækning af væsentlige og risikofyldte områder
  3. Sikring af, at der ved udførelse af erklæringsopgaver foretages tilstrækkelige revisionshandlinger, og at dette dokumenteres
  4. Sikring af, at revisor dokumenterer sin stillingtagen vedrørende væsentlige områder i sine arbejdspapirer, herunder vedrørende revision af regnskabsposter, der indeholder væsentlige elementer af regnskabsmæssige skøn
  5. Sikring af, at der planlægges og udføres tilstrækkelige revisionshandlinger, når der er indikationer på problemer med going concern, og at dette dokumenteres, herunder at der tages dokumenteret stilling til, om der er tilstrækkelig oplysning herom i årsregnskabet
  6. Sikring af, at der foreligger den fornødne revisionsdokumentation, herunder dokumentation for, at der er opnået tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis forinden revisor påtegner et årsregnskab ¨
  7. Sikring af, at der foretages kommunikation om betydelige resultater fra revisionen til
    den øverste ledelse, og at dette dokumenteres
  8. Sikring af, at der som led i udførelse af erklæringsopgaver foretages dokumenteret kontrol af, at erklæringsemnet overholder den regnskabsmæssige begrebsramme. Såfremt der er afvigelser, skal det sikres, at revisors arbejdspapirer indeholder begrundet stillingtagen til, hvorvidt dette skal have indflydelse for udformningen af den afgivne erklæring. I de tilfælde, hvor det vurderes, at eventuelle overtrædelser af den regnskabsmæssige begrebsramme skal have indflydelse for udformningen af den afgivne erklæring, skal det sikres, at der afgives fornødne modifikationer til konklusionen i erklæringen.

Yderligere forbedringspunkter

Erhvervsstyrelsen har endvidere identificeret følgende (yderligere) forbedringspunkter:

  1. Sikring af, at ledelsen påtager sig det ultimative ansvar for anvendelsen af revisionsvirksomhedens kvalitetsstyringssystem med henblik på at fremme en intern kultur, hvor det anerkendes, at kvalitet er afgørende ved udførelse af erklæringsopgaver
  2. Sikring af, at der altid fastsættes et væsentlighedsniveau, når der udføres erklæringer med sikkerhed
  3. Sikring af, at der er dokumentation for, at revisor har taget begrundet stilling til, hvorvidt revisor er enig i ledelsen beskrivelser af usikkerheder i årsregnskabet.

Erhvervsstyrelsens konklusion på den udførte kvalitetskontrol

Ved den opfølgende kvalitetskontrol har Erhvervsstyrelsen konstateret, at revisionsvirksomheden ikke har iværksat de tiltag vedrørende erklæringsopgaver kvalitetsstyringssystemet, som er beskrevet i handlingsplanen. 

På den baggrund finder Erhvervsstyrelsen, at revisionsvirksomheden ikke har fulgt op på de identificerede forbedringspunkter vedrørende kvalitetsstyringssystem og erklæringsopgaver ved kvalitetskontrollen i 2017. Erhvervsstyrelsen ser med alvor på, at revisionsvirksomheden ikke har iværksat tiltag for at afhjælpe de forbedringspunkter, der blev identificeret ved kvalitetskontrollen i 2017.

Ved kvalitetskontrollen har Erhvervsstyrelsen derudover identificeret nye forbedringspunkter vedrørende kvalitetsstyringssystem og erklæringsopgaver. 

I forbindelse med gennemgangen af erklæringsopgaver er der væsentlige observationer vedrørende 3 ud af 3 erklæringsopgaver. Observationerne giver anledning til at konkludere, at de gennemgåede erklæringsopgaver ikke er udarbejdet i overensstemmelse med revisorlovgivningen. På baggrund af omfanget og arten af observationerne i de gennemgåede erklæringsopgaver er det Erhvervsstyrelsens vurdering, at kvalitetsstyringssystemet ikke har været anvendt i tilstrækkeligt omfang. 

Erhvervsstyrelsen ser med alvor på, at revisionsvirksomheden fortsat ikke har sikret, at kvalitetsstyringssystemet har været anvendt i tilstrækkeligt omfang ved udførelse af erklæringsopgaver, idet det ligeledes ved den gennemførte kvalitetskontrol i 2014 og 2017 blev konkluderet, at kvalitetsstyringssystemet ikke har været anvendt i tilstrækkeligt omfang. 

Erhvervsstyrelsen har besluttet, at revisionsvirksomheden skal gennemgå endnu en opfølgende kvalitetskontrol, jf. revisorlovens § 35 a, stk. 1, nr. 2. Den opfølgende kvalitetskontrol vil omfattet en fuld kvalitetskontrol i henhold til gældende retningslinjer for kvalitetskontrol af revisionsvirksomheder. 

Begrundelsen for en fuld kvalitetskontrol er arten og omfanget af de identificerede forbedringspunkter i forbindelse med kvalitetskontrollen, og som følge af, at revisionsvirksomheden både har fået foretaget en fornyet kvalitetskontrol i 2017 og en opfølgende kontrol i 2022, hvor Erhvervsstyrelsen har identificeret enslydende forbedringspunkter. Derudover har den opfølgende kvalitetskontrol resulteret i yderligere forbedringspunkter.

Den opfølgende kvalitetskontrol skal afklare, om der er fulgt op på ovenstående forbedringspunkter. Kvalitetskontrollen vil tage udgangspunkt i at gennemgå, om revisionsvirksomheden har iværksat de tiltag, der fremgår af revisionsvirksomheden handlingsplan samt efterlevelsen heraf. 

Revisionsvirksomheden vil på et senere tidspunkt modtage nærmere oplysninger om tidspunktet for samt omfanget af den opfølgende kvalitetskontrol.

Henstilling om udarbejdelse af handlingsplan

Erhvervsstyrelsen henstiller, at revisionsvirksomheden udarbejder en handlingsplan indeholdende tiltag rettet mod de forbedringspunkter,som Erhvervsstyrelsen haridentificereti forbindelse medkvalitetskontrollen. 

Handlingsplanen skal derudover indeholde oplysning om, hvem der er ansvarlig for de foreslåede
handlingersamt en tidsplan for de foreslåede tiltag.

Handlingsplanen skal godkendes af Erhvervsstyrelsen, jf. revisorlovens § 35 a,stk. 2, 2. pkt.